شبکه اجتماعی توییتر

توییتر پس از فیس‌بوک دومین شبکه اجتماعی بزرگ جهان شناخته شده است، توییتر دارای بیش از ۱۷۵ میلیون کاربر اینترنتی است. اکنون بسیاری از وب سایت‌های دنیا به توییتر وصل شده اند و مطالب خود را در آن به اشتراک می‌گذارند. توییتر نزدیک به پنج سال است که فعالیت می‌کند. شبکه اجتماعی توییتر

شایعه در توییتر
چند روز پیش خبری مبنی بر ترور باراک اوباما و کشته شدن وی در این شبکه اجتماعی منتشر شد. اما فاکس‌نیوز با صدور بیانیه‌ای به دلیل روی دادن این اتفاق عذرخواهی ومشخص شد گروه هکری به نام اسکریپتکیدیز باعث انتشار این شایعه در توییتر شده است.

خبرنگاران و استفاده از توییتر
توییتر، صفحه‌ مخصوصی برای راهنمایی خبرنگاران طراحی کرده است تا خبرنگاران بتوانند برای کسب اخبار از شاهدان عینی و کاربران توییتر استفاده کنند.
این صفحه جدید ، “ توییتر برای سرویس‌های خبری” نام دارد و راهنمای لازم برای انتشار، جست‌وجو، توییت پیشرفته، جست‌وجوی منابع دست اول و دنبال کردن آن‌ها در این شبکه اجتماعی و فرهنگ واژگان لازم برای یک کاربر حرفه‌یی در «توییتر» را شامل می‌شود.
این صفحه‌ راهنما، برای خبرنگاران در چند بخش کلی گزارشات، مشارکت در بحث ها، انتشار و …، طبقه بندی شده است. در بخش چگونگی گزارش و اطلاع‌رسانی پیشرفته در توییتر، تفاوت‌های جست‌وجوی پیشرفته آموزش داده شده است که در همین بخش، توصیه‌هایی برای جست‌وجوی بهتر در آرشیو توییت‌ها نیز ارائه شده است. در حال حاضر شرکت گوگل نیز در تلاش است با راه‌اندازی شبکه اجتماعی بسیار پیشرفته و جدید خود به نام + Google، فیس‌بوک، بزرگترین شبکه اجتماعی و توییتر، دومین شبکه اجتماعی بزرگ جهان را به چالش بکشد.

توییتر هم با هرزنامه ها مبارزه می کند
توییتر از یک تیم ۳۰ نفره برای مبارزه با هرز‌نامه‌ها استفاده می‌کند که به‌طور شبانه‌روزی فعالیت دارد؛ این شبکه ابتدا مبارزه‌ی خود با هرزنامه‌ها را توسط یک تیم یک نفره آغاز کرده بود. مدیر این تیم هرزنامه یک خانم است و گفته است در ابتدا ارسال‌کنندگان هرزنامه پیشرفته نبودند و مقابله با آن‌ها آسان بود، اما هم‌اکنون حملات آن‌ها پیچیده‌تر شده و هر روز از روش‌های جدید‌تری استفاده می‌کنند.

سرویس جدید اشتراک گذاری تصاویر توییتر
توییتر همچنین اعلام کرده است که بزودی یک سرویس داخلی برای به اشتراک ‌گذاشتن تصاویر کاربران راه‌اندازی می‌کند. پیش از آن کاربران توییتر عکس‌های خود را از طریق برنامه‌های توییت پیک و Yfrog، به اشترک می‌گذاردند.توییتک یک برنامه برای شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله توییتر است که به کاربران آن‌ها اجازه می‌دهد تا برای یکدیگر پیغام بفرستند و پروفایل‌های یکدیگر را بازدید کنند.

رشد استفاده کاربران اینترنت از توییتر
آمارها نشان می‌دهند که نزدیک به ۲۰ میلیون تن از کاربران توییتر برنامه توییتک را دانلود کردند و آن را به دومین راه استفاده از این سرویس تبدیل کرده‌اند. این برنامه هم‌چنین به کاربران توییتر اجازه می‌دهد تا پروفایل‌های خود در سایر شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک را در یک صفحه بگنجانند.
هم‌اکنون کاربران توییتر در روز ۱۴۰ میلیون توییت به یکدیگر ارسال می‌کنند. مقامات توییتر اظهار کردند که در سه ماه اول سال ۲۰۱۱ تعداد توییت‌هایی که کاربران برای یکدیگر ارسال کرده اند، %۴۱ افزایش یافته است. توییتر خرید TweetDeck که بهترین نرم‌افزار شخص ثالث برای استفاده در شبکه‌های اجتماعی است، را به قیمت ۵۰ میلیون دلار خواهان شد. نرم‌افزار شخص ثالث TweetDeck به کاربران شبکه‌های اجتماعی فیس بوک، یاهو و توییتر کمک می‌کند تا به سرعت از Contact های خود در این شبکه‌ها آگاهی یابند. این برنامه مورد تحسین بسیاری از برنامه نویسان جرفه ای است.

نفوذ توییتر نسبت به فیس بوک
گزارش‌های جدید حاکی است که ۴۰ % از جوانان آمریکایی از فیس بوک استفاده می‌کنند، این در حالی است که این میزان برای شبکه اجتماعی توییتر هفت درصد است. ۲۵۰ میلیون تن از کاربران فیس بوک روزانه به وب سایت این شبکه اجتماعی مراجعه می‌کنند و هم اکنون فیس بوک دارای ۵۰۰ میلیون کاربر است؛ در همین حال توییتر شاهد فعال بودن ۲۱ % کاربران خود به طور روزانه است. نزدیک به ۵/۲۲ % از کاربران توییتر ۹۰ % از تمامی بازدیدها را به خود اختصاص می‌دهند، البته میزان نفوذ توییتر در میان کاربران اینترنتی آمریکا روز به روز افزایش می‌یابد. اما گزارش‌های غیررسمی حاکی است که گوگل و فیس بوک در حال مذاکره با مقامات توییتر برای خرید این میکرو بلاگ هستند. گوگل و فیس بوک نیز پیش از این برای رقابت با توییتر سرویس‌هایی مشابه با این میکروبلاگ راه‌اندازی کرده بودند. اخیرا چندین شرکت خواهان خرید توییتر بودند اما این سرویس اجتماعی به این پیشنهادها پاسخ منفی داد و مدیر اجرایی توییتر نیز اعلام کرد که این سرویس یک سرویس مستقل باقی خواهد ماند.

 

پاسخ دهید