طراحی وب سایت بر پایه تجارت آنلاین

وب سایت های تجارت الکترونیکی غالبا برای یک هدف طراحی شده اند: ترغیب بازدیدکننده به خرید اینترنتی …

در طراحی اینگونه سایت ها یک طراح وب باید اصول مختلف فروش آنلاین را در نظر بگیرد. حتما تا به حال متوجه شده اید که طراحی سایتهای تجارت الکترونیکی با بقیه سایتها متفاوت است. تمام این سایت ها باید زیبا، جذاب و سازمان یافته باشند و در آنها از رنگهای متناسب با حال و هوای وب سایت استفاده شده باشد.

یک وب سایت تجارت الکترونیکی باید از اصول فروش معینی پیروی کند:

۱٫ برای کاربر یک تجربه خرید آنلاین خوب به جا بگذارد.

۲٫ اطلاعات کافی در مورد صاحب سایت را در اختیار کاربر قرار دهد و اعتماد آنها را به خود جلب کند.

۳٫ طرز استفاده از سایت باید آسان باشد وگرنه کاربر به سایر رقبا رجوع می کند.

این اصول برای همه آشنا هستند ولی چالش بزرگ طراح وب اینست که این اصول و تکنیک های بازاریابی را در دنیای مجازی اینترنت پیاده کند. هدف اکثر بازاریاب ها کشاندن افراد به مغازه هاست تا آنها را با کالاها و خدمات خود وسوسه کنند و به خریدن آنها راغب شوند.

اما چطور می توان افراد را به خرید آنلاین ترغیب کرد؟ می دانیم که فروش کالاها و خدمات در اینترنت کار آسانی نیست. صرفا قرار دادن محصولات در معرض دید بازدید کننده نمی تواند کافی باشد و ممکن است او با یک کلیک به صفحات دیگر برود. در طراحی یک وب سایت تجارت الکترونیکی خوب، بازدیدکننده با یک یا دو کلیک به صفحه موردنظر برده می شود. حتما همه شما حداقل یکبار پیامهای حراجی را دیده اید. در اینگونه صفحات تنها لینکی که وجود دارد لینک به فرم سفارش است. این نوع وب سایتها معمولا برای فروش یک کالا به کار می روند. تمام ویژگی ها و اطلاعات مربوط به کالا به طرز ماهرانه ای در اختیار کاربر گذاشته شده است و بعد از این چند خط لینکی به فرم سفارش داده شده است. اگر کاربر با خواندن توضیحات کالا برای خرید آن قانع نشد گزینه ای نیز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کالا به وی داده می شود. باور کنید یا نه، اینگونه وب سایتها همیشه فروش خوبی دارند!

و اما فروشگاه های آنلاین؛ اینگونه فروشگاه ها معمولا بیش از یک کالا را به فروش می رسانند و شکی نیست که افزایش تعداد کالاهای قابل فروش، پیچیدگی سایت را نیز بیشتر می کند. در سایتهای تجارت الکترونیکی هوشمند، مجموعه ای از بهترین کالاها در اختیار کاربر برای خرید قرار می گیرد. امروزه سعی می شود کالایی که در نظر اول بیننده را به خود جلب میکند و او را به خرید آن وسوسه می کند، ارائه شود.

یکی از جنبه های مهم که در طراحی وب سایت باید به آن دقت کرد اینست که در اولین نگاه، چشم کاربر به کدام قسمت از صفحه وب می افتد. در این مورد تحقیقات فراوانی انجام شده است و اکثر آنها نشان داده اند که وسط سمت چپ و مرکز صفحه بیشترین توجه را به خود جلب می کنند. با توجه به این حقیقت، یک طراح وب باتجربه خواهد دانست چگونه صفحه را طراحی کند تا بازدیدکننده را به خرید کالاهای ارائه شده در آن ترغیب کند.

پاسخ دهید