موتور جستجو

اینترنت، خصوصا وب منبع عظیمی از اطلاعات است که روزبه روز بر حجم آن افزوده می شود. در حال حاضر میلیون ها صفحه که اطلاعات فراوانی از موضوعات مختلف را در بر دارند، برروی سرویس دهندهای مختلف قراردارند و این در حالی است که هر روز میلیون ها صفحه نیز به آنها، افزوده می شود. جنبه مثبت وب این است که اطلاعات فراوانی را در موضوعاتی بسیار گسترده، ارائه می دهد، اما جنبه منفی آن، این است که اگر کاربری دنبال موضوعی خاص باشد، معلوم نیست کدام صفحه را باید بخواند؟ از میان تعداد بیشمار صفحات موجود، کدام صفحه نیاز او را برآورده می سازد؟
در چنین مواقعی کاربران به سراغ موتورهای جستجوگر می روند. موتورهای جستجویی چون گوگل برای جمع آوری اطلاعات وب سایت های مختلف از نرم افزارهایی به نام عنکبوت (spider) استفاده می کنند. وظیفه ی این نرم افزارها این است که به هنگام ورود به یک وب سایت تمامی لینکهای موجود در آن را شناسایی کرده و به سمت آنها هدایت شوند. بدین ترتیب تمامی صفحات لینک داده شده، مرور شده و اطلاعات آنها در بانکهای اطلاعاتی گوگل ذخیره می گردد. این نرم افزارها به صورت دوره ای این وب سایت ها را مجددا بررسی می کنند و از آخرین تغییرات اعمال شده در آنها مطلع می گردند. وقتی جستجویی در یک موتور جستجوگر انجام و نتایج جستجو ارایه می شود، کاربران در واقع نتیجه کار بخش های متفاوت موتور جستجوگر را می بینند. موتور جستجوگر قبلا” پایگاه داده اش را آماده کرده است و این گونه نیست که درست در همان لحظه جستجو، تمام وب را بگردد. بسیاری از خود می پرسند که چگونه ممکن است گوگل در کمتر از یک ثانیه تمام سایت های وب را بگردد و میلیون ها صفحه را در نتایج جستجوی خود ارایه کند؟

– منظور از ثبت وب سایت در موتورهای جستجوگر چیست؟

وب سایت شما باید بتواند در بانکهای اطلاعاتی موتورهای جستجوگر قرار گیرد، برای محقق شدن این امر، برنامه نویس یا طراح سایت، تکنیک هایی در کد نویسی وب سایت بکار می گیرد، از سوی دیگر صاحب سایت نیز می بایست پس از انجام طراحی سایت، فرایندهایی همچون تبادل لینک با سایت های مرتبط و پر بازدید کننده انجام دهد.

پاسخ دهید