طراحی وب سایت ریسپانسیو چیست؟

 (Responsive Web Design (RWD

– طراحی ریسپانسیو، وب را برای محیط هایی مانند tablet و دستگاه های موبایل سازگار می سازد.
– امکان ارائه صفحات وب را در اندازه های متغیر مقدور می سازد.

Responsive-Web-Designطراحی وب باید پاسخگوی پیشرفت روز و قابل توسعه برای استفاده کاربران، براساس اندازه صفحه نمایش، پلت فرم ها و … باشد. طراحی سایت لازم است با توجه به اینکه کاربر از چه دستگاهی برای مشاهده سایت استفاده میکند، بتواند نمایش صفحات را بدون تداخل و مشکل نمایش دهد و این انعطاف پذیری را داشته باشد.
در آینده ای نه چندان دور که اکثر کاربران برای مشاهده سایت ها به غیر از کامپیوتر شخصی به دستگاه های دیگر نیز رو می آورند اگر طراحی سایتی ریسپانسیو نباشد در واقع کاربرها و بازدید کنندگان سایت خود را از دست خواهد داد.
با استفاده از معماری ریسپانسیو، نحوه نمایش سایت با توجه به نیاز کاربرها به صورت خودکار تنظیم می شود. در واقع تمام دستگاه ها (کامپیوتر شخصی pc، لپ تاپ، تبلت، موبایل و …) به طور یکسان از سایت هایی با طراحی ریسپانسیو بدون توجه به اینکه چگونه صفحات بزرگ و کوچک می شوند بهره مند می شوند.

اما طراحی وب سایت ریسپانسیو بر خلاف تفکر برخی از طراحان، فقط تنظیم رزولوشن صفحه و یا تنظیم خودکار اندازه تصاویر نمی باشد بلکه راه حل های کاملا جدیدی برای طراحی وجود دارد که به چند مورد آن اشاره میکنیم:
۱. تنظیم وضوح صفحه نمایش
۲. تصاویر انعطاف پذیر
۳. ساختار صفحه بندی سفارشی
۴. نمایش و یا پنهان کردن محتوا
۵. پوسته انعطاف پذیر
۶. نمایش دادن رسانه و انعطاف پذیری آنها

با استفاده از روش های فوق میتوان یک سایت ریسپانسیو(واکنش گرا) طراحی و به کاربران ارائه کرد.